Tu, v polju sanj pri sebi sem doma.
Zavod Somnia
Zakaj sanje
»Skoraj polovico življenja preživimo v bolj ali manj nezavednem stanju. Sanje so značilen izraz nezavednega« (Jung).
Sanje so človeštvo zanimale že od njegovih najzgodnejših začetkov. Spreminjale so se interpretacije sanj, razumevanje njihove vsebine in funkcij (več o tem lahko preberete v poglavju o zgodovini sanj). Nikoli pa ni bilo dvoma, da predstavljajo pomembno področje človekovega življenja in imajo velik potencial nudenja pomoči in podpore tistemu, ki jih želi odkrivati.
Sanjanje je biopsihološki proces, ki se odvija v vsakem človeku. Znanstveno je dokazano, da sanjamo približno dve uri na noč, kar v povprečnem življenju človeka nanese okrog 6 let. Sanjanje je nujno potrebno za nemoteno delovanje našega telesa in duševnosti. V kolikor dlje časa ne bi spali in sanjali, bi nastopile težave. Ljudje se različno pogosto spominjamo svojih sanj, kar pa ne spremeni dejstva, da so vsako prespano noč prisotne in predstavljajo del nas. S posvečanjem pozornosti in aktivnim delom (priprava na spanje, pisanje dnevnika, raziskovanje vsebine sanj ipd.), se lahko izurimo v spominjanju sanj, ne glede na to, kako pogosto jih trenutno uspemo priklicati.
Gotovo je, da nam lahko razumevanje svojih sanj pomaga pri spoznavanju sebe. V kolikor jim damo to priložnost, nas lahko približajo naši resničnosti, ki jo v budnosti zaradi močnih vplivov okolja radi pozabljamo. Vračajo nas k sebi, k izvornemu, k vsemu kar je pristno in živo v nas, kar utripa z naravo in naravnimi bitji.
Ljudje smo naravna in socialna bitja, ki smo se pod težo vrednot kapitalističnega sveta in bojem za potrošniškimi užitki odtujili. Sanjski svet nam lahko pomaga poiskati odgovore na temeljni vprašanji ‘kdo sem’ in ‘kakšno je moje življenje’, ‘kakšne so moje potrebe, srčne želje, bolečine, strahovi, na katerih področjih v življenju potrebujem spremembe’ … Človeška bitja se nenehno spreminjamo, z nami se spreminjajo naše okoliščine in življenja. Pogosto veliko procesov, ki se v nas dogajajo ne zaznavamo saj smo preveč osredotočeni na druge stvari. Zdi se nam, da se odvijajo neodvisno od nas, da nanje nimamo vpliva. Zaradi takih prepričanj izgubljamo moč in postajamo žrtve svojih življenj.
Sprejmimo odgovornost in povežimo svet sanj in budnosti, pomagajmo si priti v stik s svojim notranjim dogajanjem – spoznajmo sanje!
V svetu je vedno več ljudi, ki se soočajo z različnimi težavami v duševnem zdravju. V zadnjih desetletjih opažamo porast psihosomatskih bolezni, depresij, anksioznih motenj, motenj koncentracije in pozornosti, samomorilnosti, ločitev, motenj hranjenja, zasvojenosti, samopoškodovanja, različnih težav v medsebojnih odnosih in nizko samopodobo.
Vse to kaže, da ljudje izgubljamo stik s svojim bistvom. Vedno pogosteje živimo bolj skladno s pričakovanji drugih in družbe kakor pa, da bi bili resnično povezani s seboj. V programih Zavoda Somnia se treniramo v upoštevanju lastne intuicije in spoštovanju čustev ter signalov svojega telesa, neodvisno od okolja v katerem živimo pa kljub temu v harmoniji z njim.
Povezovanje sanjskega z vsakdanjim življenjem nam omogoča odkrivanje sebe v svojem bistvu, razumevanje svojih čustev, misli, dejanj, namena naših vedenj. Izkušnje kažejo, da ko se posameznik začne povezovati s seboj, se sprejemati in razumeti samega sebe, s tem ugodno vpliva tudi na odnose v katerih živi. Proces osebne transformacije pa nam omogoča ponovno prebujenje notranje želje po samorealizaciji.
»Sanje so izraz neprostovoljnega duševnega procesa, ki ga ne nadzira zavest. Odražajo subjektivno stanje kakršno v resnici je« (Jung).
Sanje niso odvisne od naših pričakovanj ali pričakovanj drugih ljudi. Prikažejo dejstva, zato jim lahko verjamemo, kar pa ne pomeni, da njihovo vsebino vzamemo dobesedno. Na svetlo privabijo nezavedne vsebine, ki jih v budnem življenju naš um ne zaznava. Te vsebine se v vsakodnevnem življenju lahko kažejo kot določene frustracije, nepojasnjena čustva, spontana vedenja, ki jih ne razumemo, vzorci v katerih se vrtimo in ne najdemo poti iz njih. Z raziskovanjem sanj lahko to vsebino spoznamo, jo s pomočjo interpretacije/raziskovanja pričnemo razumevati ter spremembe integrirati v budno življenje. To nam omogoča bolj ozaveščeno in s tem dolgoročno kakovostnejše življenje.
Pri našem delu aktivno spremljamo budnost in sanje, z namenom povezovanja obojega v nerazdružljivo celoto. Na ta način izboljšamo samozavedanje, ki nam omogoča pogoje za vzpostavljanje ravnovesja.
Raziskovanje sanj je posamezniku omogočeno individualno (v obliki psihoterapije, svetovanja, sanjske terapije) ali v skupinah za raziskovanje sanj (krajše delavnice, celodnevne delavnice ali vikend delavnice).
Programe vodiva: psihoterapevtka Andreje Romih in/ali mag. prof. socialne pedagogike Zarja Žarn Štabuc.
Delo s sanjami poteka v obliki pogovora ali izkustveno oz. interaktivno. Znanje črpava s povezovanjem različnih teorij: realitetne terapije, gestalt terapije, hipnoterapije, meditacije, vizualizacije in z uporabo kreativnih medijev.
Delo v skupini
Posameznik z vključitvijo v skupino prejme podporo vodij in članov skupine, ki imajo podobne želje in razumejo njegovo potrebo po osebni rasti. Skupina članom nudi varen prostor, kjer lahko podelijo in raziskujejo sanje ter povratno informacijo, ki članom služi kot pomemben vir iz katerega lahko črpajo spoznanja za življenje v zunanjem svetu. Prav tako ima raziskovalna skupina močno motivacijsko vlogo ter omogoča širjenje socialne mreže s podobno mislečimi.
Ob tem, ko raziskujemo sanje posameznika, tudi drugi v skupini razmišljamo o sebi in tem kaj lahko iz vsakih sanj vzamemo zase. Skupina predstavlja temeljno okolje za razvoj ter ponuja možnosti za medsebojno podporo.